Nejvyšší trest devět let za mřížemi dostal Martin Jirout z okresu Trutnov, který podle soudu distribuoval otrávený alkohol do okresů Jičín a Ostrava.
Nepodmíněné tresty odnětí svobody od sedmi do devíti let vynesl dnes Vrchní soud v Olomouci pro pětici aktérů methanolové aféry.
Obžalovaní původně měli dostat ještě vyšší tresty, a to za úmyslné obecné ohrožení, přičemž jim hrozilo až doživotí. Právě vrchní soud však tuto kvalifikaci trestného činu nepřijal jako přiměřenou a Krajský soud ve Zlíně loni 13. května tresty po překvalifikování na ohrožení zdraví škodlivými potravinami snížil.
Vrchní soud nyní tři z těchto rozsudků potvrdil, v případě dvou obžalovaných snížil.
Nejvyšší trest devět let za mřížemi dostal Martin Jirout z okresu Trutnov (Horní Olešnice), který podle soudu distribuoval otrávený alkohol do okresů Jičín a Ostrava.
O půl roku méně by ve vězení měli strávit jednatel firmy Vapa Drink Viktor Koláček i podnikatel Libor Vanderka.
O měsíc na osm let snížil Vrchní soud v Olomouci trest pro Martina Cekota a o půl roku na sedm let Alexandru Jordanovi.
Již dříve byli odsouzeni tři hlavní viníci za otravu lidí jedovatým alkoholem – Tomáš Křepela a slovenský občan Rudolf Fian, mísiči vražedné směsi lihu a methanolu, kteří dostali doživotí, jakož i hlavní distributor Jiří Vacula, který vyvázl s trestem 15 let vězení.
Loni přijali tresty 5,5 roku vězení i další obžalovaní ze zlínské části případu Aleš Svoboda a Robert Sedlařík.
Mmethanolová aféra vypukla začátkem září 2012. V následujících týdnech si vyžádala desítky obětí na životech a desítky dalších byly hospitalizovány; mnozí lidé utrpěli trvalé poškození zraku. Toto číslo však není konečné kvůli tomu, že množství jedovatého metanolu stále koluje mezi lidmi. Proto se i po hlavní vlně otrav stále objevují nové oběti.