Nečekaná zpráva. Dnes zastupitelstvo není… šotek úřaduje… Přesouvá se jednání zastupitelstva na příští pondělí. A hlavní příčinou je nejspíš námi objevený šotek v tiskových zprávách. Zákon stanovuje dobu, po kterou musí být rozpočet ke stažení online. A jelikož se něco porouchalo, tak z té tiskové zprávy se nedal stáhnout. Byl sice ke stažení i jinde, ale pro jistotu vedení města protáhlo dobu zveřejnění a přesunulo zastupitelstvo o týden.

Tento problém není jen otázkou technického šotka, ale představuje i dlouholetý problém. Rozpočet města, nejdůležitější dokument, ke kterému by se měli vyjadřovat jak zastupitelé, tak všichni občané, je vystaven pouhých 17 dní před jednáním zastupitelstva, která ho má schválit.
Pokud by chtěl občan podle zákona 106 nějaké doplňující informace, dostane je do 15 dnů. Take když bude chtít někdo opravdu dělat svou občanskou činnost, tak má:

– 1 den na prostudování celého rozpočtu, sepsání doplňujících dotazů a odevzdání je na podatelnu města
– 15 dní na čekání na odpověď – speciálně pokud jeho dotaz bude pro město buď nepříjemný nebo náročný na odpověď
– 1 den na prostudování odpovědí a sepsání finálních připomínek k rozpočtu, ke kterým ho vedení města vyzývá.

A to nemluvíme o dotazech zastupitelů, kteří mají lhůtu na odpověď od města ne 15 dní, ale 30 dní. Takže my už vůbec nemáme šanci (pokud úředníci nebudou obzvlášť vstřícní) zjistit k tomuto obsáhlému materiálu víc, protože to prostě za 17 dní od vyvěšení rozpočtu nejde stihnout.

Proto opravdu apelujeme na vedení města, aby rozpočet připravovalo tak, aby například v polovině ledna byl hotový a mohl se pořádně projednat a připomínkovat. V jiných městech jsou dokonce pořádané pracovní jednání zastupitelstev, kde jsou zastupitelům jednotlivé body podrobně vysvětlovány a lze hned i navrhovat změny. No u nás to bohužel není. Z těchto limitních termínů vedení města bohužel nějakou diskuzi nad rozpočtem neočekává a vlastně ani nechce… žádná diskuze není třeba, protože voliči rozhodli ve volbách a další 4 roky mohou tak akorát mlčet a nerušit…

Čtěte také:  Špatné zprávy pro obyvatele Poříčí

FB profil Žít v Trutnově – Zelení, Les a Piráti